A vérvételtől egészen pici korom óta rettegtem, így nemhogy a véradás, de a vérvétel is csak hosszas rákészüléssel ment.
Tesztelői pályafutásom negyedik évének vége felé éreztem, hogy változtatni kell, mást kell csináljak. Hosszas boncolgatás és önelemzés után rájöttem, hogy azt szeretném, ha lenne, lehetne érdemi hozzáadott értékem más emberek életéhez, tudnék valamit tenni másokért, ismét olyan munkát végezni, ahol az ember van a középpontban, de ezúttal másként. Ennél konkrétabban nem tudtam megfogalmazni, de az egyértelmű volt, hogy bármi is lesz az irány, az máról holnapra nem megy. A közérzetem egyre rosszabb lett, és a testem a bő egy hétre bedugult fülemmel jelezte, hogy halljam meg, amit a lelkem kíván és tegyek érte.
Végiggondoltam, mi lehet az, ami egyezik a vágyaimmal, valódi segítség és azonnal megvalósítható. A véradás! Hát de a tű… A változtatás vágya erősebb volt, mint a félelmem. Amint az elhatározás megszületett konkrét hellyel és időponttal, már sokkal jobb volt a közérzetem. Viszont bedugult füllel nem mehetek. Amint ezt tudatosítottam magamban, a 8.napja meglévő füldugulás elmúlt és másnap elmentem életem első véradására. Azóta pedig további 17-re. Csodálatosan jó érzés, amikor 1-2 nappal utána érkezik is az sms, hogy a véremet kiszállították a kórházba. Három embernek tudok vele segíteni, miközben nekem valójában csak egy kis időmbe kerül.
A szúrástól való aggodalmam továbbra is megmaradt, bár enyhült, de a véradást ez szerencsére csak annyiban érinti, hogy az ellenkező irányba kell fordítsam közben a fejem. Valamiért az mentálisan nem megy, hogy nézzem, ahogy folyik ki belőlem a vérem. 🙂
Közben arra is rájöttem, mennyire kifejező a magyar nyelv, ahogy különbséget tesz vérVÉTEL, ahol inkább muszájból veszik, és vérADÁS, ahol önként adom, között.
2024. év végén találkoztam az őssejtdonorság lehetőségével. Elsőre nekem is, ahogyan sokaknak, az ugrik be, hogy ez csak csontvelőből lehetséges, de nem, ferezissel, vérből is működik, és a donor megválaszthatja, melyiket vállalja. Valójában egy regisztráció, egy véradással egybekötött belgyógyászati vizsgálat, és ezt követően egy kémcsőnyi vérvétellel meg két papír kitöltésével jár. Meg persze azzal a vállalással, hogy egyezés esetén további néhány alkalommal vesznek le vért vizsgálati céllal és amennyiben minden stimmel, akkor ferezisen keresztül történik a donáció, ami nagyjából hasonló folyamat, mint a véradás. Természetesen a regisztráció bármikor, indoklás nélkül visszavonható.
Talán soha nem kerül rá sor, mert pont nem lesz egyezőség, de mégis csodálatos érzés, hogy ha igen, akkor a világon lesz, lehet valaki, akinek tényleg hozzá tudok járulni ahhoz, hogy tovább éljen.
A véradásról, illetve az őssejtdonációról részletes tájékoztatás az Országos Vérellátó Szolgálat oldalán érhető el.